Dekoratif Ev Aksesuarları

Ev dekorasyonu konusunda dekoratif aksesuarlar şüphesiz en iyi tamamlayıcılardır. Dekoratif aksesuarlar çok çeşitli, çok renkli ve çok farklı materyallerden oluşur.

Başlıca Dekoratif Aksesuarlar;

Biblo

Genellikle insan ve hayvan tasvir edilmesi amacıyla yapılır. Boyutları küçük olup, en çok masa, sehpa, raf, niş ve zeminlerde kullanılması tercih edilir. Cam, seramik, alçı, plastik, polyresin, mermer, taş, ahşap ve metal malzemelerden üretilir.

Dekoratif Obje

Adından anlaşılacağı üzeri obje herhangi bir nesne ya da canlıyı tasvir etmez. Tamamen tasarımcının hayal gücü doğrultusunda tasarlanmış olup diğer insanların hayal gücüne ilham olmayı sağlarlar. Bazen klasik ve düz çizgilerden oluşur, bazen de fark yaratan modern tasarımlar taşır. Farklı malzemelerden üretildiği gibi bu farklı malzemelerin birleşiminden de ortaya çok güzel obje tasarımları çıkmıştır. Cam, seramik, alçı, plastik, polyresin, mermer, taş, ahşap ve metal malzemelerden üretilir.

Saksı

Çoğunlukla bir çiçek ya da bitki ile aranjman yapılarak kullanılsa da bazen de sade olarak dekorasyonlarda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Saksılar geçmişte tamamen çiçek yetiştirilmek için tasarlansa da günümüzün modern yaşamı ile birlikte farklı çizgi ve şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Seramik saksılar en çok tercih edilen modellerdir. Hatta bir biblo ya da büst olarak aranjman yapılmış saksılar görmek mümkün.

Küp

Eski tarihlerde yiyecek ve içecek saklamak için kullanılan küpler günümüzde artık dekoratif olarak mekanlarda yer almaktadır. Daha çok seramik olarak tercih edilen küpler bazen sade ve şık tasarımlarıyla tercih edilirken bazen de gösterişli ve renkli olarak tercih edilirler.

Vazo

İlk akla çiçek ya da bitkilerle birlikte gelen vazolar artık dekoratif aksesuarlar olarak ev ve iş yerlerimizde sıkça rastladığımız ürünlerdir. Daha çok cam ve seramik olarak tercih edilir. Metal olan vazolarda tercihler arasında bolca yerini alır. Renkli tasarımları ve estetik görünümlü vazolar dekorasyonda en çok tercih edilen modellerdir.

Çiçek

Çoğu evin vazgeçilmezi olan çiçekler hem doğal ortamı yansıtmaları hem de hoş kokuları ve renkli görünümleri ile tercih edilir. Çiçekler aslında birer tutkudur. Renkleri ile mekânı cezbeder. Geçen her zaman farklı çiçek türleri evlerimizde ve ofislerimizde yer alır.

Yapay Çiçekler

Gerçek çiçek ve bitkiler doğal ortamı ne kadar yansıtsa da doğal ortamlarında bulunmadıklarından dolayı uzun ömürlü yaşamaz. Ayrıca uygun koşulları sağlaması ve düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir. Artık şehir yaşantılarından dolayı ve iş temposundan insanlar çiçeklerine ve bitkilerine yeterli zamanı ve özeni gösteremediğinden yapay çiçekler tercih edilir. Bunun en büyük avantajı yapay çiçeklerin gerçek çiçeklerin yerini anımsatmayacak benzerlikleridir.

Tablo

Duvar dekorasyonun olmazsa olmazı tabii tablolar. Hayal gücünün tuvale dökülmüş hali diyebiliriz. Tablolar aslında ilk zamanlarda bir insanı bir nesneyi ya da canlıyı tasvir için yapılmış olsa da her zaman ki gibi modern yaşama ayak uydurmaya çalışan tasarımcıların ilham aldığı renklerle yeni görünümler kazanmıştır. Bazen sade ve şık renklerle karşımıza çıkan tablolar genelde rengarenk ve hayal gücünü doruklarında benzersiz bir sanat eseri olarak sunulur.

Saat

Zaman kavramını başka nasıl ölçebiliriz ki? Günümüzde zaman kavramı hiç bu kadar değerli olmamıştır. Sürekli yetişmemiz gereken şeyleri düşünürsek zamanı takip etmek artık bir ihtiyaç haline geldi. Bu nedenle bu ihtiyacı biraz renkli ve dekoratif hale getirmek elbette kaçınılmaz. Birbirinden hoş ve estetik saatler duvarlarımızda ve masa saati olarak çalışma ya da oturma odalarında artık yerlerini almaya başladılar.

Dresuar

Günlük hayatta ismi pek fazla duyulmaz. Ama artık her mobilya mağazası ve ev dekorasyon sektöründe bolca karşımıza çıkmakta ve dresuar ismini bolca duymaktayız. Dresuar bir mobilya parçası olup evlerimizin girişi antre adı verilen hollerde kullanılan dekoratif görünümlü 4 ayaklı dar ama uzun duvar dibine konuşlandırılan bir aksesuardır. Çoğunlukla çok işlevsellik bir sehpa olarak da düşünebilirsiniz.

Dekoratif Kutu

Dekorasyonda son zamanların trendleri arasında yer bulan gerçek anlamda da kutu özelliği taşıyan ev aksesuarlarıdır. Dekoratif kutu olarak tanımlanmalarının sebebi, normal kutu özelliğine sahip olsa da dış görünüşlerinden dolayı farklı renk ve materyallerden üretilmesi ile dikkat çeker. Bazen parlak yüzeyler tercih edilse de görsel olarak birçok renk ve çeşidi ile dekorasyonlarda yerini almıştır.

Ayna

Özellikle geniş ve ferah mekanları seven insanların tercihi olan aynalar yansıma özelliğinden dolayı uygun boyut ve konumlarda mekânı iki kat büyük gösterebilir. Ayrıca günlük kullanım açısından bir ihtiyaç olan aynalar birçok farklı çerçeve modeli ile sunularak ev dekorasyonun en çok tercih edilen parçalardır. Banyodan mutfağa, salondan odalara, evlerden ofislere ve iş yerlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan aynalar çerçeveleri ile ön plana çıkarmak daha dekoratif bir görünüm kazandırabilir.

Kitap Tutucu

Kitap okumayı ya da kitapları seven herkesin en büyük tutkularından biri kitap tutuculardır. Çünkü raflarda yer alan kitapların en büyük sorunsalı düşme ya da devrilmeleridir. Bunun önüne geçmek maksadıyla bir ihtiyaç haline dönüşen kitap tutucular, zamanla görsel olarak farklı tasarımlara ve renklere bürünmüştür. Haliyle bu kadar güzel şekillerde olan kitap tutucular evlerde ve ofislerde artık dekoratif bir aksesuar olarak da keyifle kullanılabilir.

Abajur

                Bir ışığı istenilen doğrultuda ya da istenilen ölçüde yayılmasını sağlayan siperlik ile korunmuş ışık kaynaklarıdır. Geçmişten günümüze kadar tüm evlerde kullanılan, ofislerin ve görsel olarak ışık ihtiyacı duyulan tüm mekanların favori aksesuarıdır. Genelde masa, sehpa gibi yerden yüksek mobilyalar üzerinde tercih edilen abajurlar zevke dekorasyona göre zemin gibi farklı alanlarda da kullanılabilir. Abajurun en belirgin özelliği ışık kaynağını süzmek ya da kontrol etmek için kullanılan siperliğidir. Geçmişte tamamen bir ışık kaynağı olarak tercih edilen abajurlar dekorasyon ve mekân düzenlemelerine verilen önemle işlevselliğini kaybetmeden farklı tarz ve şekillerde kullanıma devam etmektedir.

Lambader

Zeminden ışığı daha yükseğe taşımak için kullanılan ve ışığı istenilen bölgede tutmak için kullanılan dekoratif aksesuardır. Genellikle abajurla karıştırılır. Çünkü görünümleri abajurla neredeyse aynıdır. Bazı tasarımlarda siperlik kullanılarak ışığın yumuşatılması sağlanır. Bazı tasarımlarda ise sokak lambası benzerliğinde ışığın zemine duvara ya da tavana yansıtılmasını sağlar.

Mumluk

Mumları sabitlemek ve konumlandırmak için kullanılan aksesuarlardır. Elektriğin olmadığı zamanlarda kullanılan mumlar ile birlikte mumluklarda dekoratif olarak yüzyıllardır evlerimizde yer almaktadır. İlk başlarda yanmaması ve daha sağlam olması sebebiyle metal mumluklar tercih edilirken günümüzde yanmaz cam ve polyresin maddelerden üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca değişik görümler kazanan mumluklar hiçbir zaman sunmuş olduğu görselliği ve ahengi yitirmemiştir. Silindir, düz ve yuvarlak mumlarla tercih edilen mumluklar ortama katmış olduğu loş ışık ve romantik görünümüyle dekorasyon tutkunlarının ve romantizm sevenlerin ilk tercihidir.

Şamdan

Birden fazla mumla kullanılan, mum tercihinde de genellikle uzun ince mum tercih edilen aksesuarlardır. Şamdanlar, mumlukların aksine daha fazla mum barındırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle şamdan ile mumluk arasındaki farkı mum sayısına göre ayırt edebilirsiniz. Şamdanlarda geçmişten günümüze kadar gelmiş, hatta birçok kuruluşun simgesi olmuştur. Mumluklara göre biraz daha gösterişli olduğundan herkes tarafından tercih edilmez. Ama büyük yemek masaları ve salonların vazgeçilmezi kesinlikle şamdanlardır. En çok kullanılan türleri metal türleridir. Gold ve Gümüş renkler en çok tercih edilen renkleridir. Büyük ve gösterişli olması sebebinden az tercih edilen şamdanların yerine daha minimize edilmiş ve farklı tasarımlara sahip şamdanlarda artık evlerimizde yer almaya başlamıştır.

Resim

Anıları canlı tutan en önemli şeylerden biri resimlerdir. Dekorasyonda resim tercihi kimileri için kendisi, arkadaşları ve yakın çevresi olurken kimi insanlar için sanatçılar tarafından çizilmiş veya tasarlanmış resimlerdir. Bu resimleri ön plana çıkran en önemli şeylerden biri çerçevelerdir. Bazı resimler ev ya da ofisin duvar renkleri ile uyumlu olması istenirken güzel ve uyumlu bir çerçeve ile daha şık bir hale getirilir. Bazen de resim tercihi tamamen kişinin zevk ve renklerine göre uygun bir şekilde dekorasyona dahil edilebilir.