Servis Seti Modelleri

Sofralarımızda sıkça kullandığımız araç ve gereçlerden bir tanesi de servis setleridir. servis setleri daha çok sıcak ve soğuk yemeklerin servislerinde kullanılan araçlara verilen isimdir. Servis seti modelleri genellikle metal ürünlerden olup porselen veya plastik ürünler ile karşımıza çıkmaktadır. Ancak şu anda en çok tercih edilen servis seti modelleri metal servis setleridir. Servis setleri içerisinde kepçe, maşa, salata çatalı ve büyük kaşıklar yer alır. Plastik servis setleri ise genellikle sıcaktan dolayı erime ve sıcaklığın vermiş olduğu etkiye bağlı plastiğin gıdaya bulaşma riskinden dolayı en son tercih edilen modellerdir. Ayrıca yemek karıştırma aşamasında ahşap servis setleri de sıkça kullanılır.

Uygun Fiyatlı Servis Seti Modelleri

Piyasada en uygun fiyata bulabileceğiniz servis seti modelleri plastik olan ürünlerdir. Ancak plastiklerin zararını her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Plastikler kimyasal maddelerden üretildiğinden gıdalarda kullanılması sağlık açısından asla uygun değildir. Bu nedenle daha uygun fiyatlı servis seti modelleri olarak metal ürünleri tercih edebilirsiniz. Metal ürünlerden de en çok tercih etmeniz gereken paslanmaz çelik metaller veya paslanma riski oluşturmayan ürünler olmalıdır.Metal setler fiyat olarak daha ucuz olabilir, ancak sağlık açısından da kalitesizlerdir. En uygun fiyatlı servis seti modelleri paslanmaz çelikten üretilmiş veya paslanmayan metallerden oluşan setlerdir. Kalite ve uygun fiyat bakımından gümüş modeller diğer modellere göre biraz daha yüksek fiyatta yer alabilir.

Servis Seti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Servis setleri diğer tüm sofra grubu ürünleri gibi gıda ile temas halinde olacağından öncelikle sağlık koşullarına uygun setleri tercih etmelisiniz. Plastik ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Sıcak yemekler ile bağlantısı olmayan plastik servis setleri, bir bakıma uygun fiyatlı olacağından dolayı tercih edilebilir. Ancak sıcak yemeklerde kullanacağınız servis setlerini kesinlikle metal, ahşap veya plastik olmayan diğer maddelerden seçmelisiniz. Servis setleri birçok parçadan oluşmasına rağmen farklı modellerle karşımıza çıkar. Sofranızda ihtiyacınıza yönelik en uygun parçalardan oluşan servis seti modellerini tercih etmenizi öneririz. Böylece ilerleyen zamanlarda ihtiyacınız olan diğer servis seti parçalarına ekstra ücretler ödememiş olursunuz.