AYNA

Ayna Nedir?

Ayna, binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelen bir dekordan fazlası olup tamamen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Cam bir yüzeyin arkası özel ve ışık geçirmez yansıma özelliğine sahip metal ya da plastik malzemelerden üretilmiş olan tek taraflı yansıma özellikli gereçlerdir. Bazen bir dekor olarak kullanılsa da banyo, oda gibi hatta bindiğimiz otomobilden teknolojik cihazların yapılarına kadar geniş bir kullanım alanına sahip aynalar hayatın bir parçası oldu. Dekorasyon konusunda aynalar; ev, ofis, mağaza, gibi iş ve yaşam alanlarının en çok tercih edilen dekor araçlarından biri.

Ev Dekorasyonunda Aynanın Kullanımı

Dekorasyon denilince akla ilk gelen dekor aynalardır. Bunun nedeni dar mekanları daha ferah ve geniş göstermesi, uygun çerçeve ve dekor kullanımıyla aksesuarla birlikte şık bir görünüm sağlamasıdır. Dekorasyonda aynaların tercihi daha çok mekanları geniş tutmak olsa da bazen de dekoratif olarak farklı bir görünüm kazandırmak olabilir. Bu nedenle birçok ayna çerçevesi sayesinde hoş bir görünüm sunar. Bu nedenle duvar aynaları ile birlikte ayna özellikli dekoratif objelerde tercih edilir.

Ofis Dekorasyonunda Aynanın Kullanımı

Ofis dekorasyonunda ayna pek tercih edilen bir aksesuar değildir. Fakat ofis girişinde ya da çıkışında görünümünüzü kontrol etmek amacı ile en çok boy aynaları tercih edilir. Bu aynalar ise genelde kapı girişlerinde konuşlandırılır. Bunun tercih sebebi olması ofise girerken ya da çıkarken kıyafetlerin kontrol algısını kolaylaştırmaktır.

Ayna Çeşitleri Nelerdir?

Yaşantımızda sokakta otomobilde evimizde odamızda banyomuzda hatta teknolojik cihazlarda bile ayna bol bol ve sıkça kullanılmaktadır. Aynalar yüzlerce çeşit olsa da biz sizin için dekoratif aynalara bu konuda daha çok değineceğiz.

Dekoratif aynalar geometrik şekiller olarak ikiye ayrılır. Yuvarlak ya da oval, kare ya da dikdörtgen aynalar olarak. Ama modern ve yaşanan tasarım savaşları sonrası farklı geometrik şekillerde (üçgen ayna ya da hexagon ayna) aynalarda birçok yerde görmekteyiz.

Aynaların bu geometrik çeşitliliklerinin yanında birde kullanım alanına göre sınıflandırabiliriz. Bunlar genelde; dolap aynalar, makyaj aynaları, duvar aynaları, masa aynaları, boy aynaları gibi onlarca çeşitten oluşabilir.

Ayrıca aynalar çerçeve materyallerine göre çeşitlendirilir. Bunlar plastik aynalar, metal aynalar, cam aynalar, ahşap aynalar ve düz aynalar.

Uygun Ayna Boyutu Nedir?

Aslına bakarsanız uygun ayna boyutu diye bir kavram yoktur. Piyasada zaten tüm ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanmış binlerce ayna bulabilmek mümkün. Dekorasyonlarda her ne kadar zevkler ve renkler ön plana çıksa da kullanacağımız aksesuar ya da objelerin kullanılabilirlik ve işlevsellik durumu göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle uygun ayna boyutu araştırmak yerine daha çok hangi boylarda aynaya ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Ayna Boyutları Nelerdir?

Ayna boyutları tamamen farklılık gösterir. Tüketicilerin ve müşterilerin talepleri doğrultusunda üreticiler talepleri karşılamak maksadıyla çok farklı boylarda aynalar üretirler. Sizler ise mekâna uygun ve istediğiniz ölçüdeki aynalara bu sayede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayna Çerçevesi Seçimi Nasıl Olmalı?

Piyasada çok farklı çeşitlerde ayna çerçeveleri mevcuttur. Bunlardan en temel olan çerçeveler genellikle metal, plastik ve ahşaptır. Bazı aynalar ise çerçevesiz olarak tercih edilir. Ayna çerçevesi seçerken daha çok kullanışlı olması veya dekoratif olması konusunda tercihinizi yapmalısınız. Çünkü çerçeve aslında aynaya değer katan en önemli şeydir. Bu yüzden farklı modeller farklı fiyatlarla yer alabilir. Örneğin oyma ahşap çerçeveler görsel olarak en güzel modeller olsa da en pahalılarıdır. Bu nedenle işlevsellik ve bütçe arasında bir tercih yapmanız gerekebilir. Bütçe konusunda plastik çerçeveler daha çok tercih edilir. Çerçeveler sağlamlık konusunda ise hemen hemen aynıdır. Sonuçta ayna camının kırılmasını hiçbir üretici istemez. Bizim tercihimiz her zaman sade ve şık çerçeveler. Hem görsel olarak çok güzel hem de fiyat olarak en uygun modellerdir.